Rękodzieło w ostatnich czasach staje się coraz bardziej modne. Już od dawna wzrasta zainteresowanie tą dziedziną rzemiosła. Jednak w ostatnim roku, kiedy większość z nas została zamknięta na kilka dobrych miesięcy w domu, zaczęliśmy poznawać jego walory i doceniać pracę włożoną w wykonanie każdego najmniejszego dzieła powstającego za pomocą rąk.
Poniżej stworzyliśmy zestawienie najpopularniejszych dziedzin rękodzielniczych ostatnich lat. Sprawdź koniecznie, ile wiesz na ich temat!
Makatka – co to w ogóle jest?
Do Polski przywędrowała dawno temu ze wschodu. Trudno jednoznacznie określić, czym jest makatka, gdyż przybiera ona różne formy w zależności od kraju, a nawet regionu. Doczekała się nawet swojego w muzeum w Grabowie. Jedno jest pewne – makatka jest tkaniną powstającą przy użyciu ludzkich rąk.
- Czego potrzebujemy do stworzenia tego rękodzieła?
Nici, wełny (najlepiej o różnej gramaturze) i niewielkiego krosna.
Coraz bardziej popularna makatka pojawiająca się w Polskich domach ma kształt prostokąta. Jest niezwykle kolorowa i miękka. To niezbędny dodatek ścienny dla wszystkich miłośników ciepła i przytulności.
Trudne słowo: decoupage!
Każdy w dzieciństwie lubił wszelkiego typu wyklejanki. A gdybyśmy powiedzieli Ci, że w dorosłym życiu możesz na tym zarabiać?
Decoupage to sztuka wyklejania serwet czy cienkich papierków na drewnie, metalu lub szkle. Jest prosta, a dzięki niej powstają niesamowite produkty jak drewniane obrazy, kolorowe pudełka lub piękne wazony.
- Czego potrzebujemy do stworzenia tego rękodzieła?
Farby akrylowej, specjalnego kleju (wikol) oraz cienkich serwetek czy papierków z nadrukiem.
Decoupage cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób zajmujących się organizacją ślubów. Wspaniale wyklejone drewniane pudełka wykorzystuje się np. do zbierania kart z życzeniami dla nowożeńców.
Haft ręczny jako forma relaksu!
Tak! Haft, bardziej niż każde inne rękodzieło, wymaga niesamowitej precyzji, cierpliwości i skupienia. I właśnie dzięki takiej uważności i koncentracji, nasz mózg się resetuje!
Nasze babcie doskonale wiedziały, że ta dziedzina przynosi tyle dobrego! Bo oprócz relaksu, dostawały piękne wzory na różnego rodzaju tkaninach.
- Czego potrzebujemy do stworzenia tego rękodzieła?
Igły, kordonka lub muliny, kawałka tkaniny (bawełnianej lub lnianej) i tamborka.
Haft można wykorzystać na wiele sposobów. Bardzo popularne staje się wyszywanie spersonalizowanych wzorów na ubraniach czy dodatkach. Same tamborki z tkaniną także cieszą się powodzeniem. Zwłaszcza jeśli na materiale wyszyto datę ważnej rocznicy czy imiona dzieci i wnuków.
Co można zrobić z żywicy epoksydowej?
Niewątpliwie przy tym materialne trzeba zachować wielką ostrożność. Żywica epoksydowa to substancja żrąca, z której można stworzyć niezwykle trwałe i niesamowicie wyjątkowe produkty. Naszym zdaniem warto zainteresować się tą dziedziną artystyczną!
- Czego potrzebujemy do stworzenia tego rękodzieła?
Rękawiczek i gogli ochronnych, specjalnych sylikonowych foremek, utwardzacza, pipety i oczywiście samej żywicy epoksydowej.
Ta specjalizacja cieszy się uznaniem coraz większej grupy. I to nie bez powodu! Wyroby z żywicy są niepowtarzalne. Dzięki niej można stworzyć kobiecą biżuterię z zatopionymi prawdziwymi kwiatami. Modne stają się również tace na stół w kształcie liści. A największe wrażenie robią meble ze wzorami przypominającymi fale oceanu.
Poszukaj w domu babci szydełka i drutów!
Nie oszukujmy się. Dzierganie kojarzy nam się ze starszą panią w bujanym fotelu, zaplatającą oczko za oczkiem i tworząca szaliki dla wnuków. A to wielki błąd! Szydełka i druty zawładnęły światem rękodzielniczym! Już nie wystarczą nam produkty z popularnych marek sieciowych! Teraz prawdziwą wartość mają ubrania i dodatki tworzone ręcznie!
- Czego potrzebujemy do stworzenia tego rękodzieła?
Wełny i szydełka lub drutów. Tyle!
Produktów zrobionych w ten sposób jest wiele. Niewątpliwie najpopularniejsze są swetry, szaliki i czapki. Zaraz po nich wzięciem cieszą się wszelkiego rodzaju torebki. Nawet dodatki domowe na stół czy ścianę robione są za pomocą tych niewielkich narzędzi. Oryginalnym pomysłem stają się także ubranka dla naszych czworonogów. Wystarczy się rozejrzeć, a towar zrobiony tą techniką sam wpadnie w nasze ręce!