Kreatywność – cecha wrodzona czy wyuczona?

Tworzesprzedaje.pl to portal dla twórców z wielu dziedzin. Każdy z nich na swój sposób jest kreatywny. W tym wpisie (na prośbę jednego z wystawców), przyglądamy się kreatywności i rozkładamy ją na czynniki pierwsze.

Czym jest kreatywność?

Twórczy proces myślowy – tak najłatwiej ją zdefiniować. Jednak warto zauważyć, że w każdym aspekcie życia, kreatywność może być opisywana inaczej – bardziej intuicyjnie. Zatem kreatywność to m.in. całkiem nowe:

  • pomysły,
  • skojarzenia,
  • odkrycia,
  • projekty,
  • rozwiązania.

Kreatywność to kawałek dziecka, które w nas zostało i jeśli myślimy, że nie jesteśmy kreatywni, to musimy cofnąć się do czasu, kiedy nasza wyobraźnia była nieograniczona. I tutaj mogę stwierdzić, że kreatywność nie ma ram ani ograniczeń, i tylko próbując i doświadczając, możemy ją w sobie rozwijać.”

Kretywność to cecha pożądana.

Dlaczego kreatywność jest tak ważna? Ponieważ cecha ta pomaga w wielu dziedzinach życia – nie tylko w pracy artystycznej. Dzięki niej, szybciej i skuteczniej rozwiązujesz problemy, rozwijasz biznes w oryginalny i ciekawy sposób lub znajdujesz nowe metody komunikacji z otoczeniem.


Wyobraź sobie, że musisz porozumieć się z obcokrajowcem, którego języka nie znasz: czasem za pomocą gestów i pojedynczych słów możesz zbudować całą rozmowę! Wystarczy odrobina kreatywności.

Pexels.com

Czy z kreatywnością się rodzimy?

Istnieje teoria mówiąca o tym, że każdy człowiek, bez wyjątku, rodzi się z kreatywnością. Wystarczy spojrzeć na małe dzieci, dla których zwykły patyk może być pistoletem, łyżką, kredą, czy spinką do włosów.


Jednak kreatywność niećwiczona zanika tak samo, jak nieużywane mięśnie. Oczywiście pewne cechy charakteru pomagają nam zachować kreatywność na wysokim poziomie. Są to między innymi: umiejętność efektywnego (skojarzeniowego) uczenia się, umiejętność wizualizacji nietypowych zagadnień, umiejętność łączenia ze sobą pozornie niepasujących rzeczy/pomysłów, ciekawość świata i otoczenia.


Osobom, które posiadają powyższe cechy, łatwiej jest znaleźć innowacyjne rozwiązania. Jednak jeśli nie jesteś szczęściarzem i nie władasz nimi wszystkimi – spokojnie, kreatywności można się nauczyć!

“Moim zdaniem to pewna siła, która się rodzi wewątrz nas i nieustannie pcha do działania oraz tworzenia

Nauka kreatywności.

Im więcej ćwiczysz siebie w kreatywności, tym więcej jej masz. Dlatego, kiedy dopada Cię twórczy kryzys, warto zastosować kilka sposobów, by przyciągnąć ją z powrotem do siebie.

Po pierwsze:

Odpocznij! Jeśli czujesz zmęczenie, trudno będzie Ci się skupić. Dlatego każda metoda odpoczynku będzie na wagę złota. Możesz udać się na drzemkę, możesz iść na krótki spacer – ważne, żeby zająć głowę czymś przyjemnym.
Możesz też spróbować medytacji. Wyciszenie się i skupienie na chwilę na oddechu, pomoże Ci się zresetować i przy okazji dotlenić.

Po drugie:

Naładowanie głowy i ciała pozytywną energią. Włącz muzykę, która jeszcze nigdy nie leciała z Twoich głośników, poruszaj się w jej rytmie. Jeśli jednak to Cię nie przekonuje, spotkaj się z ludźmi, którzy wpływają na Ciebie motywująco. Lubisz biegać? Endorfiny wytwarzane podczas ruchu, zawsze pomogą!

Po trzecie:

Burza mózgów (lub mózgu). Zapisz wszystkie myśli, skojarzenia, abstrakcje, które przychodzą Ci do głowy. Nawet jeśli wydają się bez sensu. Zobaczysz, że po chwili znajdziesz odpowiednią drogę do celu.

“Kreatywność jest to znalezienie rozwiązania, sposobu czy też doświadczenie niczym w laboratorium… czegoś, co dotąd nie zostało jeszcze odkryte w języku artystycznym. Jest to pomysł, który pozwala w umiejętny sposób zagospodarować przestrzeń np. płótna w jakiś ciekawy układ bądź formę.”

https://tworzesprzedaje.pl/vendor/juzwaart/

Nuda może być sposobem na kreatywne myślenie?

Dobrym rozwiązaniem na brak kreatywności jest nuda.
Chodzi tu oczywiście o taką prawdziwą nudę: bez telefonu, komputera czy telewizora. Bez książki, magazynu, czytnika. Bez ludzi wokół. Bez muzyki. Bez ścierki do kurzu, bez odkurzacza.


Nikt nie wytrzyma długo w fazie „nicnierobienia”. Pomysły wtedy same się pojawiają. Wystarczy poczekać na ten wyjątkowy.

pexels.com

Czy kreatywność jest dla nas?

Kreatywność to wolność.

To możliwość wyboru wielu dróg.

Prawie za każdym razem, kiedy ludzie zmuszają się do kreatywnego myślenia, najczęściej osiągają swój cel. Co więcej, im częściej wykorzystujesz obszary mózgu, odpowiedzialne za myślenie kreatywne, tym więcej połączeń neuronalnych wytwarza się w tych obszarach. Oznacza to, że w przyszłości znacznie szybciej i łatwiej będziesz wykorzystywać te partie mózgu.

Kreatywność to krzesiwo, które rozpala ogień duszy, uwalniając przy tym energię przelewaną w twórczość”

Kreatywność można ćwiczyć!


Kluczowe w ćwiczeniu umysłu zdaje się aktywne myślenie, szczególnie to odłączone od wszelkich urządzeń elektronicznych. Możesz wykorzystać to w codziennej rutynie poprzez unikanie zabierania telefonu do łóżka, łazienki, czy gapienia się w niego na spacerze. Możesz również wyłączyć powiadomienia maili i aplikacji społecznościowych i wyznaczyć konkretne godziny, w których do nich zaglądasz.

W ten sposób unikniesz rozpraszania w czasie poświęconym na kreatywne myślenie. Takie rytuały często pomagają nam nie tylko uporządkować swój dzień, ale i przyzwyczajają nasz mózg do wykonywania określonej pracy w określonych porach dnia.

“Kreatywność to wychodzenie poza schematy i oczywiste rozwiązania. To łączenie ze sobą technik, materiałów w nieoczywisty, zaskakujący sposób. To droga do wyrażania siebie“.

IG: @niezabitowska.art

Otrzymuj ciekawe informacje o kreatywności i nie tylko! 😉

Dołącz do newslettera.

Otrzymuj ciekawe informacje!

Dołącz do subskrybentów portalu. Najnowsze wpisy, filmy, darmowa wiedza i materiały, które Cię zainteresują.

Nie będziemy spamować!

UTWÓRZ KONTO.

Dołącz do kreatywnej społeczności, obserwuj Twórców i Artystów lub jeśli sam coś tworzysz to zarejestruj się i utwórz konto!
Rozwijaj swoje zdolności, pasje i zacznij zarabiać lub finansuj swój rozwój artystyczny. 🙂

Udostępnij:

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.