Cieszymy się z tego, że Twórcy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem!
Przeczytaliście pierwszą część o tym Jak zacząć szydełkować?
Jeśli nie, to konicznie przeczytaj o tym, co to jest w szydełkowanie.
Link: Jak zacząć szydełkować? (tworzesprzedaje.pl)
Co wyszydełkować jako pierwsze?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie! Niektórzy zaczynają od ćwiczenia podstawowych ściegów, inni oglądają mnóstwo filmików i się do tego przygotowują, jeszcze inni zaczynają działać i „jakoś to będzie”. Ja jestem zdecydowanie typem nr 3.
Ja i moje podstawy w szydełkowaniu.
Pierwszą rzeczą jakiej trzeba się nauczyć to łańcuszek. Od niego zaczyna się wszystko co się robi na szydełku. Można robić jeden mega długi łańcuszek, można robić kawałek, pruć i od nowa, ale jedno jest pewne, załapanie idealnego schematu robienia łańcuszka wymaga wprawy. Oczka łańcuszka nie mogą być zbyt ciasne ani zbyt luźne. Wpływa to nie tylko na komfort pracy przy kolejnych rzędach robótki, ale też na ostateczny jej wygląd. Nie martw się jeżeli na początku nie będzie Ci wychodzić idealny, to zupełnie normalne!
Kolejne do opanowania będą: oczko ścisłe, półsłupek, słupek, podwójny słupek i potrójny słupek. Na start to totalnie wystarczy. Znajdziesz w internecie mnóstwo filmików instruktażowych jak wykonać każde z tych splotów.
Poznajmy się na żywo! 😉
Szalone początki w szydełkowaniu.
Jeżeli jesteś takim typem jak ja, co się sam rzuca na głęboką wodę to pewnie ciekawi Cię jak ja zaczęłam swoją przygodę z szydełkiem. Otóż znalazłam darmowy wzór topu na szydełko, który bardzomi się spodobał i już wiedziałam – muszę go zrobić! We wzorze było podane jaka włóczka będzie mi potrzebna i jaki rozmiar szydełka.
Tak jak pisałam w poprzednim wpisie, szydełko kupiłam po prostu najtańsze, a włóczkę taką, jaka była zalecana do tego wzoru – była to czysta bawełna, więc też nie wyszło drogo. Gdyby mi się jednak nie spodobało, to nie byłabym załamana wydaną dużą kwotą.
Jak już dostałam włóczkę i szydełko to usiadłam ze wzorem i czytając zdanie po zdaniu próbowałam zrobić mój pierwszy top. Gdy we wzorze pojawiała się nowa, dla mnie, nazwa splotu, wyszukiwałam go, oglądałam kilkunastosekundowy filmik instruktażowy i przechodziłam do robienia kolejnych rzędów robótki. No i tak, po tygodniu, mogłam założyć swój pierwszy, własnoręcznie wykonany topik.
Zapisz się do naszego newslettera! 🙂
Dlaczego szydełkowanie jest warte uwagi?
Szydełkowanie jest wspaniałym sposobem na odpoczynek. Skupiasz całą swoją uwagę na włóczce i szydełku i nie myślisz o problemach życia codziennego. Odpoczywa głowa, a po jakimś czasie masz coś nowego w szafi. Brzmi świetnie, nieprawdaż?
Jak już się nauczysz szydełkować, to możesz zacząć tworzyć swoją własną odzież, a to ogromny plus tej umiejętności! Po pierwsze doskonale wiesz z czego jest wykonana dana rzecz, bo Ty wybierasz włóczki, a po drugie możesz robić odzież na swoją miarę! Koniec z za długim rękawem, zbyt dużym dekoltem czy za wąskim stanem.
Gdzie szukać wzorów i inspiracji?
Wiadomo, że internet jest kopalnią dobra! Inspiracji można szukać na Instagramie np. pod hashtagiem #szydełkowanie. Inspiracje znajdziesz na Pinterest szukając pod hasłami szydełko inspiracje czy crocheting. Na obu platformach można znaleźć mnóstwo osób, które już długo zajmują się szydełkowaniem i nawet piszą własne wzory! Warto obserwować takie osoby i uczyć się od nich.
Na Pinterest znajdziesz również wzory do szydełkowania, znajdziesz je też u osób na Instagramie, ale tez np. w różnych włóczkowych sklepach online, a nawet w lokalnych pasmanteriach. Pozyskiwanie wzorów wiąże się również z wydatkiem. Oczywiście jest dużo darmowych wzorów, ale są też płatne. Ceny wzorów nie są zazwyczaj wysokie, przeważnie ceny wahają się od 10 do 50 zł.
Jednak warto jest polować na okazje! Ja ostatnio trafiłam akurat na zniżkę 100% na jeden wybrany wzór – czyli za wzór wart 10 zł nic nie zapłaciłam!
Jakie wzory wybierać na pierwsze szydełkowanie?
Nie odpowiem Ci na to pytanie. Wzory z Internetu są w formie postów na stronach, albo w postaci plików PDF, które można samemu wydrukować. Ponadto mogą być opisowe albo w formie graficznych schematów (przy schemacie zawsze jest podana legenda wszystkich oznaczeń). Jakie będą najlepsze dla Ciebie? Tylko Ty to możesz sprawdzić!
Nie ograniczaj się, próbuj różnych rzeczy, szukaj tego, co dla Ciebie będzie najlepsze 🙂
Autor wpisu: Aleksandra Wlazło / f.Alka_art
Zapisz się do naszego newslettera! 🙂
Chcesz podzielić się wiedzą i uzyskać darmową promocję poprzez portal?
Napisz maila na poniższy adres: